Drahobejlova 6/2215,

190 00 Praha 9

+420 266 313 975
sdp-cr@sdp-cr.cz

Město Děčín ve spolupráci s Dopravním podnikem města Děčín připravilo pro cestující městské autobusové dopravy (MAD) další novinku, která jim usnadní cestování. Zatímco minulý rok si mohli cestující začít vyhledávat jednotlivé spoje včetně přestupu pomocí Google map a navigace, od roku 2023 se rozeběhl projekt chytrých zastávek.

Na vybraných zastávkách MAD bude k dispozici velký QR kód, který po načtení fotoaparátem mobilního telefonu zobrazí nejbližší spoj (linku), který z dané zastávky odjíždí, a to včetně případného zpoždění. Cestující tak nemusí studovat několik papírových jízdních řádů – stačí načíst QR kód, aby se jim zobrazilo přehledné tablo. Součástí načteného odjezdového tabla je i mapa, která zobrazí, kde se právě daný spoj nachází.

Na novince úzce spolupracovali lidé z magistrátu, z dopravního podniku a také z Ústeckého kraje.
„Výsledkem jsou opravdu komplexní odjezdová tabla z každé zastávky, a to nejen našich městských autobusů, ale i „zelených“ autobusů Ústeckého kraje,“ popisuje náměstek primátora pro IT a Smart City Jan Skalický (ANO) s tím, že v pilotním projektu bylo vybráno 30 zastávek, které jsou konstrukčně vybaveny pro polepení velkých QR kódů. Nyní se čeká jen na vhodné klimatické podmínky, poté výlet proběhne.
Tam, kde velké QR kódy nebudou viditelně nalepeny, si je mohou cestující načíst v rohu každého klasického vylepeného jízdního řádu. Pro vyhledání nejbližšího odjezdu ze zastávky z domova pak také slouží jednoduchá adresa na zobrazení tabla – www.odjezdydecin.cz.
„Na základě těchto dat, které vytvořil Dopravní podnik města Děčína, můžeme cestujícím nabídnout užitečnou službu,“ říká Martin Strnad, koordinátor Smart City města. „Tímto bych jim chtěl poděkovat za výborný výsledek jejich profesionální práce,“ dodává.

 

Neváhejte a zeptejte se na cokoliv...