Drahobejlova 6/2215,

190 00 Praha 9

+420 266 313 975
sdp-cr@sdp-cr.cz

Do patnácti autobusů Dopravní podnik města Brna nainstaloval alkohol testery. Řidiči po nástupu s vozem neodjedou, dokud nepodstoupí dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Cílem zkušebního projektu je zvýšit počet kontrol bez dalšího personálního zatížení. Akce je součástí letošní kampaně Brnem bezpečně s Dopravním podnikem města Brna. 

„Alkohol testery a alkoholové zámky začínají být kvůli bezpečnosti na silnicích standardem u osobních vozů. V mnoha zemích jsou povinné i u řidičů hromadné dopravy nebo taxikářů, protože u nich prokazatelně přináší větší pocit zodpovědnosti vůči pasažérům. Instalace alkohol testerů do vozů městské hromadné dopravy v Brně je proto z mého pohledu logickým postupem. Jsem nakloněna všem smysluplným opatřením, která přispějí k větší bezpečnosti v našem městě,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. 

„V letošním roce se zaměřujeme na témata týkající se bezpečnosti – ať už provozu, řidičů, cestujících nebo chodců. Ve zkušebním projektu jsme vybavili patnáct autobusů alkohol testery, které nedovolí řidičům bez absolvování měření s negativním výsledkem nastartovat. Ačkoli jsou naši řidiči zodpovědní a máme za poslední léta nulový záchyt při preventivních kontrolách během služeb, nemůžeme ani nechceme v nich polevit. Pokud se tato technologie osvědčí, budeme zvažovat, že bychom tuto výbavu zařadili do zadávacích podmínek pro výběrová řízení na nové vozy,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. 

Namátkové kontroly u řidičů provádí výpravčí před začátkem služby, v průběhu dne pak na konečných stanicích pracovníci dispečinku a technici jízdy. Ročně jich uskuteční na 13 tisíc. Za posledních sedm let během služby žádný z řidičů nenadýchal. Dvakrát pracovníci DPMB řešili před nástupem do služby tzv. zbytkový alkohol. „Jednalo se o zanedbatelné hodnoty, přesto jsme řidiče do služby pustit nemohli,“ sdělil dopravní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl. 

Zařazení alkohol testerů do standardní výbavy vozů by znamenalo úsporu času pracovníků, kteří kontroly provádějí. „Výhodou těchto zařízení je i jejich programovatelnost. Dispečink by mohl při střídání řidičů na dálku požadovat jeho absolvování,“ dodal Havránek. Náklady na instalaci jednoho zařízení jsou 50 tisíc korun.  

Alkohol testery jsou umístěny v autobusech Urbanway v kabinách řidičů ve speciálním držáku a jsou připojené k palubní desce. Řidiči na ně před jízdou nasadí vyměnitelný náustek, provedou dechovou zkoušku a po jejím vyhodnocení v případě negativního výsledku mohou vůz nastartovat a vyjet. 

Nákup alkohol testerů je součástí letošní kampaně Brnem bezpečně s Dopravním podnikem města Brna. V jeho rámci podnik jednotlivé aktivity cílí na cestující, řidiče, chodce nebo děti v mateřských školách.


Neváhejte a zeptejte se na cokoliv...