pondělí 13. května 2019
Aktuality

Pozvánka na oslavu „výročí 70 let trolejbusové dopravy v Hradci Králové“ 18. 5.

Letos uplyne 70 let od zahájení pravidelné trolejbusové dopravy v Hradci Králové, kdy 2. května 1949 vyjely vozy na linku Nádraží – Nový Hradec Králové.

K tomuto významnému výročí připravuje Dopravní podnik města Hradce Králové na sobotu 18. května 2019 v době od 9.00 do 14.00 hod. v prostorách a okolí Terminálu hromadné dopravy (THD) u Hlavního nádraží Českých drah akci s pestrým doprovodným programem a množstvím prezentací.

Vstup na akci a jízda v historických vozech MHD je zdarma. 

Dopravu zajistí v cca 10 minutových intervalech:

trolejbusy Škoda 8Tr9 – ev. číslo 136 z roku 1960, Škoda 9TrHT26 – ev. číslo 353 z roku 1979, Škoda 14Tr08/6 - ev. číslo 311 „původně hradecký vůz“ -  rok výroby 1989/1990, kloubový Škoda 200Tr Sanos 01 - ev. číslo 329 z roku 1987 (v Hradci Králové tento typ trolejbusu nikdy nejezdil!) a autobus ŠKODA 706 RTO MTZ - ev. číslo 28 z roku 1965 (vlečný vůz Jelcz PO 1 E – ev. číslo 5 – bude aktuálně prezentován pouze formou statické ukázky) - vše zásluhou kolegů z Dopravního podniku města Pardubic a Pardubického spolku historie železniční dopravy. Dále pak vyjedou autobusy Škoda 706 RO (rok výroby 1951) a Škoda 706 RTO, a to buď vyhlídkový (rok výroby 1967) nebo lux (rok výroby 1970) vše podle počasí - majitelem obou vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk.  Uvedené vozy pak doplňuje vlastní autobus DP KAROSA B 732.1654 (rok výroby 1993) – ev. číslo 202.

Formou statické ukázky budou představeny v současnosti provozovaná vozidla MHD včetně nejmodernějších vozů DP - posledních novinek: elektrobusu typu SOR NS 12 – ELECTRIC, tzv. parciálního trolejbusu značky Škoda 30 Tr - SOR TNB 12 (model s pomocným bateriovým pohonem) a sólo autobusu značky IVECO Urbanway. Další elektrobus typu SOR NS 12 – ELECTRIC návštěvníci uvidí na THD při jeho dobíjení.

Na THD bude možné nahlédnout do jeho zázemí, kdy je možné si prohlédnout i originální dispečerské pracoviště „koule“.

V prostorách THD – haly MHD si je možné prohlédnout výstavu fotografií trolejbusové dopravy v Hradci Králové „70 let s trolejbusy“ (od soboty 27. 4. do neděle 2. 6.), zpracovanou příznivci trolejbusové dopravy spolupracujícími ve volném Sdružení pro elektrickou trakci a získat informace o samotném THD.

V období od 6. května do 2. června budou také instalovány zajímavé historické fotografie v trolejbusu č. 27, který jezdí na současných pravidelných linkách.

Svoje služby včetně ukázek techniky budou prezentovat střediska zájezdové dopravy, autoškoly a reklamy Dopravního podniku.

Zájemci o volné pracovní pozice - zejména ŘIDIČ/ŘIDIČKA MHD, AUTOMECHANIK, ELEKTROMECHANIK, AUTOELEKTRIKÁŘ A AUTOKLEMPÍŘ - se zde mohou informovat o pracovních a mzdových podmínkách (včetně benefitů) u pracovníků personálního oddělení DP.

Představí se zde i Městská policie Hradec Králové či TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ.

Zásluhou krajského koordinátora BESIP Ministerstva dopravy pro Královéhradecký kraj se budete moci účastnit testů pro děti i dospělé, získat reflexní prvky, informace o důležitých novinkách BESIPu, vyzkoušet opilé brýle pro simulaci únavy, požití alkoholu a drog a k dispozici Vám bude simulátor (trenažér) nárazu.

Pracovníci společnosti Chára Sport, a.s. zde budou předvádět servisní vozidlo pro nákladní pneumatiky včetně vlastního přezouvání/nazouvání pneumatik.

Pro děti je od 10.30 do 13.00 hod. připraven speciální program a atrakce pod patronací HITRÁDIA ČERNA HORA, které je mediálním partnerem akce a programu. Děti se mohou těšit na lukostřelbu, opičí dráhu z obručí, kuželů, míčů atd., bumperbally či airbrushové tetování.

Děti se pak mohou zúčastnit autogramiády hokejistů MOUNTFIELD HK od 10 do 11 hod. a díky oddílu SK Karate Spartak Hradec Králové i autogramiády reprezentantů ČR v karate a to od 11 do 12 hod.

Děti, kterým se blíží konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci, mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338.

Návštěvníky čeká i výstava a testování e-kol rakouské značky KTM se systémy pohonu BOSCH společnosti TROJAN KTM Hradec Králové.

Bude zde probíhat propagace a prodej dopravních bezpečnostních reflexních prvků společnosti LEMAC Marketing, s.r.o. Hradec Králové.

Akce se také zúčastní s nabídkou prodeje časopisů, knih a upomínkových předmětů s tematikou MHD Vydavatelství WOLF - časopis Městská doprava, dále dopravní Vydavatelství Pavel Malkus Praha.

Vstup na akci je zdarma a bezplatně se cestující svezou i na mimořádné okružní lince číslo 70, která kopíruje současnou trolejbusovou linku číslo 4, jejíž provoz budou zajišťovat historická vozidla, na trase:

Terminál HD (nástupiště C 1), Hlavní nádraží, Obchodní dům Tesco a Atrium, Centrál, Muzeum, Magistrát města, Komenského, Zimní stadion, Hotel Garni, Futurum, Na Brně, Palachova, Pod Straní a zpět.

Upozorňujeme, že u těchto vyhlídkových jízd může z nenadálých technických či provozních důvodů ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

Pro pohodlí návštěvníků bude po celou dobu akce připravena pestrá nabídka nákupu občerstvení.

Programem provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

Prosíme návštěvníky akce, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti pohybovali pouze po vyznačených přechodech, nevstupovali mimo vyhrazené prostory, nedotýkali se technických zařízení, dodržovali a řídili se pokyny našich pořadatelů či moderátora akce, a to včetně organizace jízd historickými vozy.

U příležitosti výročí 70 let trolejbusové dopravy vydá DP i tiskový materiál, věnující se historii trolejbusů jak ve světě, tak v České republice, ale především v Hradci Králové – premiéru si odbude až v tento den.

O dalších podrobnostech či změnách v programu této zajímavé akce pro všechny věkové kategorie (koná se za každého počasí), bude veřejnost informována průběžně, a to zejména na stránkách www.dpmhk.cz nebo na našem Facebooku. Každý návštěvník na místě obdrží informační leták s plánkem místa a časovým programem akce.

Srdečně zveme - na setkání se těší váš Dopravní podnik města Hradce Králové.

 SouborTypVelikost
Pozvánka_plakát vyročí 70 let.pdf2 MB
Partneři: BUSportal CS_Dopravak proelektrotechniky.cz