pátek 19. června 2020
Aktuality

Dopravní podnik v Liberci se stal partnerem projektu, který „UČÍ PŘEŽÍT“ začínající motocyklisty

15062020 Učme se přežít

Autoklub ČR, Tým silniční bezpečnosti a další významní partneři se setkávají při realizaci projektu s názvem UČME SE PŘEŽÍT. V Liberci a okolí postupně vznikají video pomůcky a animace sloužící pro odhalování rizik při jízdě v silničním provozu. Jedná se o celosvětový trend, který se objevuje nejen při samotné výuce nových řidičů, ale také při teoretické závěrečné zkoušce v autoškolách.

Začínající řidič je daleko lépe připraven na skutečný život na silnici, pokud mu můžeme efektivně přiblížit, co ho čeká. V případě výuky motocyklistů se zaměřujeme jak na nebezpečí rizikové jízdy, tak na nebezpečí, které hrozí motocyklistům od ostatních účastníků silničního provozu,“ říká Jiří Novotný, který je spoluautorem výukové online pomůcky.

Nová instruktážní videa upozorňují na problematiku, nebezpečí a specifika stále narůstajícího městského provozu, a tak se do projektu v letošním roce připojil Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s. a podílel se na natáčení některých dopravních situací.

„Po Liberci se vzájemně míjejí řidiči aut, motorkáři, chodci, cyklisté, děti, matky s kočárky a do toho město křižují autobusy a tramvaje MHD, denně je to okolo dvou tisíc spojů. Právě řidiči městské dopravy mají každodenní kontakt se všemi účastníky silničního provozu a zažívají, jak je nutná znalost předpisů, ohleduplnost a předvídavost. Do projektu vnášíme zkušenosti svých zaměstnanců, kterými chceme pomoci k lepší přípravě nových řidičů a k větší bezpečnosti městského provozu,“ zdůrazňuje Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ.

Projekt „Učme se přežít“ odstartoval před deseti lety v Libereckém kraji a postupně se rozšířil do celé republiky. „Zahrnuje kurzy bezpečné jízdy, nabízí zpracované videosekvence se situacemi a nejčastějšími riziky, které na motocyklisty čekají,“ dodává Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti, který úspěšný projekt odstartoval.

 

Partneři: BUSportal CS_Dopravak proelektrotechniky.cz