pondělí 3. září 2012
Napsali o nás

CZECHBUS 2012 s dalšími tématy

Doprava a silnice, 3. 9. 2012

Autor: -RED

http://www.springer-sbm.cz/

Snad kromě lodní dopravy zahrnuje značka CZECHBUS všechny systémy, které fungují ve veřejné hromadné dopravě, patří sem samozřejmě i železnice.

A integrované dopravní systémy, multimodalita ve veřejné dopravě, eletromobilita, alternativní pohony, veřejná doprava "on-line", to vše jsou, kromě dalších, témata letošního druhého ročníku veletrhu CZECHBUS, který se uskuteční na Výstavišti v Praze-Holešovicích od 15. do 17. listopadu.
Jedním z velkých témat letošního ročníku veletrhu bude "Elektromobilita ve veřejné dopravě". Konference na toto téma se připravuje spolu se Sdružením dopravních podniků ČR, Ministerstvem dopravy, generálním partnerem veletrhu – Plzeňskými městskými dopravními podniky, ale také s Dopravním podnikem Ostravy, Dopravním podnikem města Brna a Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dá se říci, že se jedná o reflexi určitého velmi výrazného fenoménu doby. Jen za necelý rok od prvního ročníku veletrhu se toho právě v této sféře událo mnoho – objevily se nové trolejbusové i tramvajové linky, na více místech se můžeme svézt elektrobusem (naposledy v Ostravě z produkce společnosti EKOVA Electric), Solaris dodal do Salcburku nový exkluzivní kloubový trolejbus Trollino MetroStyle s elektrovýzbrojí CEGELEC, v návaznosti na celoevropský projekt TROLLEY připravují v Brně nové trolejbusové linky, v Mariánských Lázních prodlužují jednu z linek… A vůbec – se 13 městy, v nichž jsou v provozu trolejbusy, patří Česká republika k absolutní evropské špičce! Součástí veletrhu by mělo být proto i setkání představitelů dopravních podniků těchto českých měst. Téma Elektromobility na veletrhu podpoří i společnost Iveco Irisbus, která plánuje vystavit také model Citelis hybrid. O elektromobilitě se na veletrhu bude opravdu vážně hovořit. Program konference je ještě v přípravách, ale zcela určitě zde zaznějí informace o historii, vývoji a budoucnosti trolejbusů, bilanci provozu trolejbusů u nás a jejich prognózu připravuje výkonný ředitel Sdružení dopravních podniků, Ing. Antonín Macháček. Návštěvníci budou seznámeni se závěry evropského projektu TROLLEY (a to i v samostatné expozici Magistrátu města Brna a Dopravního podniku města Brna ve Střední hale Průmyslového paláce). O vlivu a významu elektrické trakce pro města bude hovořit také náš přední odborník, doc. Ing. arch. Patrik Kotas. Se zajímavou bilancí, vyhodnocením a srovnáním provozu elektrobusů vystoupí generální ředitel Dopravního podniku Ostrava, Ing. Roman Kadlučka, PhD.
Po loňské úspěšné premiéře se na veletrhu bude konat už 2. ročník celodenní konference Veřejná doprava on-line, pořádané Sdružením pro dopravní telematiku ve spolupráci s Českou asociací organizátorů veřejné dopravy. Součástí veletrhu budou navazující odborné semináře a konference tematicky zaměřené na posilování významu veřejné dopravy a její preferenci spolu s prezentací jednotlivých značek nových dopravních systémů a prostředků, včetně prezentace BHLC a BRT systémů – zde je garantem Centrum dopravního výzkumu.
V kontextu dodavatelů pro autoservisy, výrobců komponentů busů a další techniky je třeba zmínit známého dodavatele zvedáků a další garážové techniky, firmu MAHA Consulting, svoji rezervaci má opětovně i brněnská firma Miteral, nově pak se přihlásila další brněnská firma MOTORTECH GATE, která dokonce slibuje evropskou novinku na poli velkých zvedáků, svoji plochu zvětšuje i chotěbořský AUTOTECH-VT. Mezi vystavovateli nebude chybět ani známý dodavatel převodovek, společnost NIMDA nebo společnost Eberspächer. Pokud jde o autoskla, zajímavým příkladem je společnost AUTOSKLOTEAM, která vloni měla stánek 9 m2 a nyní už zabírá 72 m2 ve Střední hale Průmyslového paláce, stejně tak zvětšuje svoji plochu i Autosklo TORO, obdobné platí i o firmách z dalších oblastí jako je ANVI TRADE, z nových firem jmenujme například C. I. E. B. Kahovec nebo Pavel Kalina SCS Jablonec.

Workshopy garážové a opravárenské techniky

Struktura doprovodných programů bude letos rozšířena o problematiku autoopravárenství a novinky v oblasti garážové a servisní techniky. Organizátoři tak reagují na mnohem větší zájem o účast firem z této sféry, vč. členských firem sdružení SISA. Ve výstavní hale bude proto zřízen otevřený jednací sál s pódiem pro přímou prezentaci těchto vystavovatelů formou workshopů a předvedení novinek i technologických postupů. Každý z vystavovatelů právě ze "servisního a garážového" oboru má možnost minimálně jednou – a zdarma – v průběhu veletrhu představit své "hity". Harmonogram hodinových prezentací bude včas zveřejněn na webových stránkách veletrhu a bude též publikován v pravidelných newsletterech, které již začaly na loňské návštěvníky a vůbec profesionální veřejnost, mailem docházet.

S podporou příslušných odborů Ministerstva školství se setkal i další bod programu – setkání pedagogů středních škol a učilišť, kde je autoopravárenství na programu výuky, a to na žhavé téma – teorie a praxe a kvalita výuky ve vztahu k moderní garážové a servisní technice.

Svůj stánek bude opět mít na veletrhu Enterprise Europe Network při Centru pro regionální rozvoj a Technologické centrum Akademie věd ČR, a to nejen pro matchmakingová setkání odborníků, ale připravuje se též koncept setkávání vystavovatelů s jejich potenciálními subdodavateli. V minulém roce se dvoustranných jednání na veletrhu zúčastnily firmy z ČR, Slovenska, Polska, Švédska a Estonska. Účastníci vysoce ocenili perfektní organizaci jednání, vhodný výběr přihlášených firem i odbornost veletrhu.

Aktuální informace o přípravě veletrhu CZECHBUS, vystavovatelích a doprovodných programech najdete na www.czechbus.eu

Partneři: BUSportal CS_Dopravak proelektrotechniky.cz